2010. május 7., péntek

az utolsó nap Karitane-ben

Holnap útra kelünk a kis bérelt lakóbuszunkkal és a maradék egy hónapot utazással töltjük Új-Zélandon (meg egy kicsit Sydney-ben). A bejegyzések a naplóban jelentősen megritkulnak majd - kábé egy sem lesz - mert a civilizációtól szinte mindig távol leszünk. 
Addig is egy kis mozi amit Emese rendezett, ajándékba Rhondának és Allannak az élményeinkről:



nyelvhal, zöldkagyló, groper

Rhonda megkérdezte,mit akarunk enni az utolsó napokban, mi fog legjobban hiányozni. A hal! Ezért tegnap előtt nyelvhal (Sole) volt a vacsora, tegnap - a "hivatalos" búcsúvacsorán - zöldkagyló (Green Mussel) és Groper, és ma, levezetésnek egy kis fish and chips.
Időrendben:


2010. május 6., csütörtök

Ailsa

Nagyon jól összebarátkoztunk a szomszéd nénivel, Ailsa-val (ejtsd: elza), mivel ő is szereti Új-Zélandot és nagy madarász is. Kaptunk is tőle egy nagyon szép madárhatározót, mi meg búcsúzóul adtunk neki egy fotót két albatroszról, amit szeretett.
Még itt sem hétköznapi a ház (pláne otthon) amiben lakik, csak kicsit unalmas, hogy a nappaliban a hálószobákban a konyhában és a teraszon is ugyan az a kép van a falon - a folyótorkolat és a félsziget az óceánnal...

2010. május 5., szerda

sushi

Eddig még nem próbáltam, de érdemes volt várni, mert így megtörténhetett, hogy életem első sushi-át egy tisztes Japán úrral Mitsu-val, fogyaszthattam, aki már csak a koránál fogva is kimaradt a gyorsétteremkultúrából és így a tradicionális japán konyha híve. 
Múlt héten - hogy a kultúrák évezredes tudása szabadon áramolhasson és keveredhessen...- elmentünk hármasban egy japán étterembe sushit enni. Mitsu Japánból, Tan Taiföldről és én Magyarisztánból. Íme:




Thank you guys for this exhilarating gastronomic adventure!:)

legyezőfarok

Biztos, hogy Új-Zéland legbarátságosabb madara a Fantail.
Ha az erdőben találkozunk, egy méterre odarepül és érdeklődve figyel.
Gyakran bejön a házba, kicsit ül itt-ott, nézelődik, aztán kimegy.
Nagyon okos,sosem repül neki az ablaknak.

Paua - kezdő és gyakorló háziasszonyoknak

1. Végy néhány feketelábú-pauát (Black-foot Paua)
De ne is inkább vegyél neoprénruhát, búvárszeműveget, meg a speciális sziklárolpaualeszedő kést és szedjél párat (szigorúan 12 cm fölött maximum 10db-ot/nap)

2. Határozott mozdulattal,  szabadítsd meg a házuktól őket (közben magadat erősítve mondogasd: gyerekek "az élet nem habostorta")


3. Az utolsó próbatétel: aképeken lévő érdekes fa eszköz funkciója ugyan az mint a hús klopfolóé, és nagyjából úgy is kell használni. A Paua nem hasonlít más kagylókra abban, hogy egyáltalán nem lágy-nyúlós-ragadós a húsa, hanem olyan mint egy nagydarab nyers marhahús. Ezért sütés előtt puhára kell kalapálni... hajrá!


Ezek után már csak meg kell sütni lisztben megforgatva, kevés vajon, só, bors és kész.

2010. május 2., vasárnap

Hangi – Bográcsozás maori módra

Új-zélandi barátaink mindent megtesznek azért, hogy minél több helyi dolgot kipróbáljunk, mielőtt búcsút mondunk az országnak. Amikor Allan öccse, Graham, megtudta, hogy még nem ettünk hangi ételt, szervezett nekünk egy hangi estét. A hangi az a mód, ahogyan a maori emberek hagyományos készítették el az ételeiket: egy földbe ásott gödörbe tették a különböző húsokat és zöldségeket forró kövekkel együtt, majd földdel fedték le a gödröt. A tiszteletünkre rendezett hangi estén Graham volt a “hangi mester”, akinek a szerepe hasonló a mi bográcsozásainkon a “főszakács” szerepéhez: amikor az elfogyasztott alkohol hatására egyre több az önkéntes szakértő, és mindenki másképp keverné-fűszerezné az ételet, akkor az ő szava a döntő. Graham igyekezett a lehető legtöbb dolgot a hagyományoknak megfelelően csinálni, hogy teljes legyen számunkra az élmény. Kezdetnek fel kellett ásni a gyepet Allan-ék kertjében (Allan szerint: “mindent a magyarok kedvéért” :), majd a kiásott gödröt lefedték nagy fahasábokkal és vasdarabokkal (utóbbi XX. századi újítás). Amikor a fák elégtek és vasak felforrósodtak, a parazsat kilapátolták a gödörből, a vasakat pedig otthagyták az alján. Csirkét, disznót, tököt, káposztát és burgonyát tettek káposztalevelekre egy flax-szel (len) körbefont kosárba, azt pedig a gödörbe helyezték, és elföldelték. Ezután már csak néhány órát kellett várni, hogy megfőjön az étel. Furcsa volt a “friss sírhalom” kinézetű tűzhely mellett üldögélni, az pedig egyenesen érthetetlen volt számunkra, hogy a gödörből kilapátolt jó kis parázson miért nem sütöttünk legalábbis addig szalonnát. Lehet, hogy azért, mert akkor Új-zélandi barátaink rájöttek volna, hogy kár a sok hűhóért, a majdnem semmilyen ízű hangi ételeknél ezerszer jobb egy jó kis sült szalonna és szalonnazsírral átitatott kenyér paradicsommal. :)



cepe

nem találkoztam még itt senkivel aki ette vagy ismerte volna a gombákat, ezért nem is tudják, milyen értékek nőnek a kertben...